SEO

SEO raporu nasıl oluşturulur

Freelancer olarak yada hobi olarak yapmış olduğunuz SEO çalışmalarını nasıl raporlamak gerekir ?

SEO raporu oluşturmak

SEO raporu oluşturmak için öncelikle bilginiz dahilinde olan SEO çalışmalarını yapmanız gerekmektedir. Dilerseniz daha önce yazmış olduğumuz SEO nasıl yapılır makalesine göz atabilirsiniz. Tamamlamış olduğumuz SEO çalışmalarını öncelikle bir yere not almamız gerekmektedir. Yazmış olduğumuz çalışmalardan bir rapor oluşturmak için nelere dikkat etmemiz gerekli bunlara bir göz atalım. Örnek raporlar ile ilgili dilerseniz iletişim bölümünden bizimle iletişime geçerek sizlere örnek rapor göndermemizi isteyebilirsiniz. Örnek raporların çoğu bir birine yakın olarak tasarlanmıştır ve tasarlanırken alt kısımda bulunan maddeler dikkate alınmaktadır.

akici ve detaci olun

 • Akıcı ve detaycı olun

  Çalışmalarınızın ve oluşturacağınız raporların verimli ve dolu dolu olması için akıcı ve detaylı bir şekilde anlatım yapmanız gerekmektedir. Detaylar yapmış olduğunuz bu seo çalışmalarınızın karşılığını almanız için çok önemlidir ayrıca dinleyici tarafından yapmış olduğunuz emekleri sergilemektir. Buna bir örnek vermemiz gerekir ise, raporda “forum tanıtımı” yazmak yerine ” x sitesinden tanıtım yapıldı DA – PA değeri xx xx ” gibi bir örnekte bulunmanız hem yaptığınız işin ne derece önemli olduğunu gösterir hem karşı tarafa bu çalışmanın nasıl yapıldığını göstermenize faydalı olur.

  zaman-süre

 • Süre

  SEO çalışmalarında en değerli şey zamandır. Yapmış olduğunuz işlemlerin sürelerine ilişkin bilgileri yazmayı sakın unutmayın, bunun sebebi ise on page seo, off page seo‘ya ilişkin yaptıklarınızın ne kadar zaman aldığı ve hangi çalışmada ne kadar zaman geçirdiğinizi anlamanızın tek yoludur. Raporu alan kişi sizin ne kadar sürede ne kadar emek verdiğinizi görebilir.

  grafik-gorsel-veriler

 • Görsel grafik

  Görsel grafik raporlamanın çok daha anlaşılabilir olmasını sağlamaktadır. Verileri grafik olarak sunmanız tüm verileri daha anlaşılabilir ve göz kamaştırıcı olmasını sağlayabilmektedir. Bir çok araştırmacı, pazarlama taktiği olarak görsel grafiklerin sunum aşamasında kullanılmasını yapılan işlerin daha kabul edilebilir olduğunu söylemektedir. SEO yapılırken çoğu zaman göz ile görülemeyen çalışmaların yapılması karşı tarafın inandırıcılığını kaybetmesine yol açmaktadır. Bu raporlamaları görsel grafik ile sunduğunuzda farkı hissedeceksiniz.

  seo-iletisim-bilgileri

 • İletişim bilgileri

  Raporlamanın sonuna muhakkak iletişim bilgilerinizi eklemeniz gerekmektedir. Zira yapmış olduğunuz çalışmadan memnun kalan kişilerin sizleri o rapor ile birlikte övmeleri an meselesi!

 

SEO çalışmalarında çok daha verimli olmak istiyorsanız bize ulaşarak detayları alabilirsiniz.
Etiketler
Daha Fazlasını Göster

İhsan KESKİN

Merhaba! İnternet dünyasında araştırmaya meraklı bir şekilde dolanıyorum. IT Manager olarak aktif olarak çalışmaktayım ve hobi olarak SEO Uzmanlığı ve Dijital pazarlama ile ilgileniyorum. Yazılarımı ve araştırmalarımı takip ettikçe keyif alacağınıza eminim.

Benzer makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı