Genel Blog

Search Console Ayarları ve Mülk Ekleme

Search Console Ayarları bir çok webmasterın ezbere bildiği bir alandır. Fakat bu tool için detaylı bir anlatım yaparak bilmeyenlerin öğrenmesini sağlayalım.

Search Console Ayarları ve Mülk Ekleme

Search Console Ayarları ve Mülk Ekleme Web sitenizi oluşturdunuz ve artık Google’de bilinen ve tanınan bir site haline getirmek istiyorsunuz. O zaman sizi bu konu oldukça fazla ilgilendiriyor. Web sitenizi oluşturdunuz ve artık Google’de bilinen ve tanınan bir site haline getirmek istiyorsunuz. O zaman sizi bu konu oldukça fazla ilgilendiriyor. Search Console Ayarları ve mülk ekleme yapmak için sizlere detaylı bir liste oluşturduk.

Oluşturmuş olduğunuz ve Google dostu olan sitelerinizi bu panele ekleyerek site haritalarını gönderebilir, aramalardan gelen tıklamaları ve o tıklamaların hangi aramalardan geldiğini görmenizi sağlamaktadır. Web sitenizde olabilecek kodlama hatalarını yada Google’nin sitenizi ne kadar iyi tanıyıp tanımadığını görebilirsiniz. Şimdi sizlere Google Search Console Ayarları için nasıl site eklendiğini ve ekledikten sonra ne gibi işlemler yapmanızın gerektiğini anlatalım.

Özellik Ekleme

Mülk ekleme adına aslında özellik ekleme denilmektedir. Siteleriniz google için bir özellik niteliğindedir ve bu bağlantıdan  hesap oluşturarak web sitenizi özellik olarak ekleyebilirsiniz. Özellik kısmına web adresinizi yazdıktan sonra ” Sahipliği Doğrulamak ” adı altında bir sayfa açılmaktadır.

Sahipliği Doğrulama

Bu alanda eklemiş olduğunuz özelliğin sahibi olduğunuzu doğrulamanız gerekmektedir ve bunun için bir kaç yöntem bulunmaktadır.

 1. HTML dosyası yükleme
 2. HTML etiketi
 3. Alan adı sağlayıcı
 4. Google Analytics
 5. Google Etiket Yöneticisi

Bunlardan size en uygun doğrulama yöntemini seçerek web sitenizi doğrulayabilirsiniz. ( Tercih olarak HTML Etiketini önerebilirim ) Daha sonra mülkü yönetmeyi ve mülk ile ilgili neler yapabileceğimizi görelim

Mülk Yönetimi

Web sitenizi doğruladınız ve mülk üzerinde değişiklik yapmak üzere yetkilendirildiniz. Şimdi en kısa şekilde mülkünüz ile ilgili neler yapabileceğinizi anlatalım.

 • Arama Görünümü
 • Arama Trafiği
 • Google Dizini
 • Tarama
 • Güvenlik Sorunları
 • Web Araçları

Öncelikle kategoriler bu şekilde ve bu kategoriler ile birlikte kullanabileceğimiz özellikleri görelim.

Arama Görünümü

Kategorinin isminden anlaşılacağı üzere Google aramalarında web sitenizin nasıl göründüğü ve görüneceği ile ilgili ayarların yer aldığı ana kategoridir. Kategori içerisinde bulunan Yapılandırılmış Veri bölümüne tıklayalım.

( Bu alanda web sitenizi yeni eklediğiniz için bir bilgi göremeyebilirsiniz )

Bu alanda aslında sayfanız ile ilgili bulunan hataları ve veri türlerini görebiliyorsunuz.

Zengin Kartlar

Bu alana gelecek olursak web sitenizin zengin kartlara uyumlu olup olmadığını görebilirsiniz. Bu alana tıkladığınızda “Web sitenizde zengin kart yapısal verisi bulamadık.” diye bir kısım görüyorsanız muhtemelen siteniz için uyumlu değildir. Zengin kartlar ile ilgili detaylı bilgi almak için >> bu bağlantıya tıklayabilirsiniz

Veri İşaretleyici 

Bu alan sayesinde sayfanızda bulunan önemli verileri işaretleyerek Google’nin web sitenizde bulunan önemli verileri detaylı olarak arama motoruna yansıtmasını sağlayabilirsiniz. Veri işaretlemesinde dikkat etmeniz gereken en önemli husus kullanıcı aldatma yada kandırmaya yönelik işaretleme yapmamanızdır. Google politikalar gereği bu konuda en ufak taviz bile vermeden sitenizi SPAM olarak işaretleyebilir. Bu konuda destek almak için bizlere ulaşabilirsiniz.

HTML Geliştirmeleri

Sayfanızın HTML kodlaması ile ilgili problemleri bu alanda görebilirsiniz. Genellikle 90 gün sonunda bu alana detaylı olarak yansıyan hataların neler olduğunu öğrenmek için hatanın üzerinde bulunan bağlantıya tıklayarak detaylı bir şekilde görebilirsiniz.

Hızlandırılmış Mobil Sayfalar

Google Search Console Ayarları en aktif bu alan için kullanıldığını söylemek yanlış olmayacaktır. Son zamanlarda yapılan güncellemelerin ardından Google hız konusunda webmasterları uyarmış ve sitelerin daha hızlı olma konusunda çalışmaları için gerekli yönlendirmeleri yapmıştır. AMP yani Hızlandırılmış mobil sayfaların arama sonuçlarında ön planda çıkarılacağı söylendikten sonra bu uygulamayı kullananların sayfalarında her hangi bir hata olup olmadığını bu alandan görmeleri sağlanmıştır. AMP kullanımı ile ilgili ilerleyen günlerde bir bilgilendirme yazımız olacaktır fakat daha erken bu konuda bilgi almak istiyorsanız bu bağlantıya tıklayabilirsiniz

Yukarıda listelediğimiz alanlar Arama Görünümü ile ilgili alanlardır. Şimdi arama trafiği ile ilgili detaylara göz atalım.

Arama Trafiği

Google Search Console aracılığı ile web sayfanıza aldığınız kullanıcıların hangi kelimeler ile sizlere ulaştığı ve ulaştıkları ülkelerin detaylı bilgilerinin yer aldığı alandır. Bu özellik kendi içerisinde 6’ya ayrılmıştır.

 • Arama Analizi
 • Sitenize Bağlantılar
 • Dahili Bağlantılar
 • Manuel İşlemler
 • Uluslararası Hedefleme
 • Mobil Kullanılabilirlik

Şimdi dilerseniz bu özellikleri detaylı olarak inceleyelim ve bizim için search console de ne kadar önemli olup olmadığını görelim.

Arama Analizi

Arama analizi bölümünde kullanıcıları ve arama modellerini detaylı olarak görebilirsiniz. Tıklama, gösterim, tıklama ortalaması ve konum ile ilgili tüm detaylar listelenmektedir. Sayfanıza bağlanılan kelimelere göre dilerseniz sayfanızı geliştire bilir ve dilerseniz negatif kelimelere bu alandan ulaşabilirsiniz.

Sitenize Bağlantılar

Google Search Console için kullanımı popüler olan bölümlerden birindeyiz. Burada bir çok ajansın kullandığı ve paralı olan ahrefs gibi panellerin listelediği web sitenize bağlantı veren ve web sitenizin verdiği bağlantıları görebilirsiniz. Bu kısımda detaylı olarak bir gösterim sağlanmış hangi sayfanıza nereden bağlantı verildiği listelenmiştir. Bu bağlantıların SEO açısından zararlı olup olmadığını ve SEO açısından yarattıkları etkileri öğrenmek için bize iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz.

Dahili Bağlantılar

Web sitenizde yer alan web site içi bağlantılarınızı buradan görüntüleyebilirsiniz. Biz sadece bu alanı hangi sayfamızın daha çok bağlantıya sahip olduğunu görmek amacı ile bakıyoruz.

Manuel İşlemler

Her webmasterın korkulu rüyası olan SPAM işte bu alanda listelenmektedir. Eğer web sitenizi Google aramalarında göremiyorsanız ilk bakmanız gereken yer Manuel İşlemler alanıdır. Umarım bu alana düşmezsiniz diye umuyoruz ve bu spam sorununa yakalanmışsanız bizlere ulaşarak destek alabilirsiniz.

Uluslararası Hedefleme

Uluslar arası hedefleme yakın zamanda kalkacak olan bir uygulamadır. Bu uygulama coğrafi konumunuzu ekleyerek o konum dışında bulunanların aramalarda web sitenizi görmesini engellemeye yaramaktadır.

Mobil Kullanılabilirlik

Hızlandırılmış mobil sayfalardan bahsettik ancak search console bu alanda bizler için sayfalarımızın AMP kullanımı dışında mobil cihazlar için her hangi bir sorun teşkil edip etmediğini listelemektedir. Genellikle search console bu alanda sayfa boyutları ile ilgili hatalar verebilir bu bölüme düzenli olarak bakmanızı tavsiye ederiz.

Yukarıda bulunan alan Arama Trafiği ile ilgili alandır. Bu alanda yapmanız gerekenleri ve bu alanda bulunan özellikleri sıraladık.

Google Dizini

Google dizini ile ilgili olan bu özellik kendi içerisinde 3’e ayrılmıştır.

 • Dizin Durumu
 • Engellenen Kaynaklar
 • URL’leri kaldır

Google Search Console için çok kullanacağımız alanlardan biri olan URL kaldırma alanıdır. Şimdi tüm bu özelliklere göz atalım.

Dizin Durumu

Son bir yıl içerisinde Google arama motorunun web sitenizin doğrudan yayınlandığı bağlantıları içermektedir. Bu sayfaların yıl içerisinde silinip eklendiğini bu kısımdan takip edebilirsiniz. Search Console içerisinde bu kısmı fazla kullanmayacağınızı temenni ederiz

Engellenen Kaynaklar

Robot.txt yada sitemap.xml ile engellenen kaynaklar burada gösterilir. Burada gösterilen hataların Google botlarının web sitenizde hangi bölüme giremediğini ve engellendiğini detaylı olarak anlatmaktadır. Eğer burada bulunan hataları düzeltemiyor iseniz lütfen bizimle iletişime geçiniz.

URL’leri Kaldır

Daha önce yayınlamış olduğunu ve sildiğiniz URL sizin karşınıza hata olarak gelebilir. Bunu sebebi Google dizininde bulunan bu URL’nin Google botları tarafından okunamamasıdır. Buraya girerek silmiş olduğunuz içeriklerin bağlantılarını manuel olarak kaldırabilir ve hatalardan kurtulabilirsiniz.

Search Console tarama bölümüne göz atalım

Tarama

Google Seacrh Console Ayarları bir çok konudan kullanışlıdır. Bunun sebebi ise kullanıcıların eksikliğini ve hatalarını tam olarak denetleyerek bizlere detay olarak sunmasıdır. Şimdi search console içinde o detayları inceleyelim

 • Tarama Hataları
 • Tarama İstatistikleri
 • Google Gibi Getir
 • Robot.txt Test Aracı
 • Site Haritaları
 • URL parametreleri

Bu bölümleri detaylandıralım.

Tarama Hataları

Tarama hataları Seach Console botlarının ( Google örümcekleri ) web sitemizde bulduğu hatalarıdır. Bazı sebeplerden dolayı içeriklere erişemeyerek bu hataların tespitini yapıp bizlere ulaştırmaktadır. Bu hataların kaynaklandığı sebepleri örnek olarak; 404, 502 gibi hata kodlarını vererek bizleri bilgilendirmektedir. Bu tarama hatalarını onardıktan sonra hataları düzeltildi olarak işaretleyebilir ve hataların tekrar kontrol edilmesi için Search Console botlarının sitenize gelmesini sağlayabilirsiniz.

Tarama İstatistikleri

Günlük minimum 5 adet içerik giriyorsanız bu alana sık sık göz atmanızı tavsiye ederiz. Search Console örümceleri web sitenizi ne sıklıkla ziyaret ettiğini ve ziyaretleri sırasında ne kadar kilobayt ve mili saniye harcadığını görebilirsiniz. En az içerik girilen web sitelerinde dahi en az 1.000 üzeri sonuçlar almanız gerekmektedir. Bu konuyla ilgili ücretsiz kontrol için konunun altından sonuçların resmini yorum atarak bize gönderebilirsiniz.

Google Gibi Getir

Google gibi getir Search Console için olmaz ise olmaz dediğimiz özelliklerdendir. Bir yazı yazdınız ve rakiplerinizin bu yazıyı sizlerden çalacağını düşünüyorsanız, yazınızı paylaştıktan sonra bu alana gelerek yazınıza Search Console Ayarları Crawl botunu anında getirtebilir ve web sayfanızın index almasını sağlayabilirsiniz. Bu aracı sık sık kullanılmasını tavsiye etmememiz ile birlikte özellikle haftada 1 kez kullanmanız faydalı olacaktır.

Robot.txt Test Aracı

Robots.txt dosyanızı düzenleyin ve hataları kontrol edebilirsiniz. Alt sağ kısımda bulunan Search Console botlarının sitenizi sağlıklı ziyaret edip edemeyeceğinizi test edebilirsiniz.

Site Haritaları

Web sitenizin olmaz ise olmazlarından site haritasını test etmek ve göndermek için Search Console Ayarları site haritası bölümünü ziyaret edebilirsiniz. Bu bölümde haritanız ile ilgili hataları da bulabilirsiniz. Son günlerde yaşanan Yoast SEO eklentisinin yaratmış olduğu harita sıkıntısını sizler için dile getirmiş ve doğru ayarları listelemiştik. Sayfalarınız ile ilgili resimlerin toplam adetlerini de bu bölümden görebilirsiniz.

URL Parametreleri

Search Console içinde bulunan bu alan tam bir profesyoneller için olduğunu söyleyebiliriz. Search Console Ayarları için Search Console botlarının web sitenizi ziyaret ettikleri esnada kendileri otomatik olarak bir parametre oluşturur ve bir sonra ki ziyaretlerinde daha seri index almanız için bir rota belirler. İşte o rotalar burada yer almaktadır ki tavsiyemiz bu parametreleri Search Console botlarının insafına bırakmamız yönündedir.

Bu yazımızı sizlerin ihtiyacı olan ve kullandığınız Search Console özelliklerini kısa ve öz şekilde anlatmaya ve kullanım tavsiyeleri vermeye ayırdık.

Search Console Ayarları ile ilgili aklınıza gelen soruları yorum bölümünden bizlere yazabilir dilerseniz de iletişim bölümünden bize ulaşabilirsiniz.

 

Yeni Search Console kullanımı ve ayarları için kısa bir süre sonra açıklama ve detaylı anlatım eklenecektir.

 

Search Console Ayarları
Search Console Ayarları ve Kullanımı

 

Etiketler
Daha Fazlasını Göster

İhsan KESKİN

Merhaba! İnternet dünyasında araştırmaya meraklı bir şekilde dolanıyorum. IT Manager olarak aktif olarak çalışmaktayım ve hobi olarak SEO Uzmanlığı ve Dijital pazarlama ile ilgileniyorum. Yazılarımı ve araştırmalarımı takip ettikçe keyif alacağınıza eminim.

Benzer makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı