Teknoloji

Mac Kullanmak İçin Geçerli 15 Sebep!

Mac Kullanmak İçin Geçerli 15 Sebep

Mac Kullanmak Macbook, Mac mini kısacası Mac marka ve macOS işletim sistemli bir bilgisayar kullanmak için sizlere 15 sebebi bir araya getirmeye çalıştım. Bu içerikte bir tek bunu almak için nedenlerden bahsedeceğim, ilerleyen günlerde ise bir de almamak için nedenler konusunu ayrı bir başlık halinde paylaşacağım. Çaylar hazırsa başlamış olalım hadi;

Niçin Mac kullanmalıyım, niçin mac bilgisayar almalıyım sorusunu kendime bir oldukca kez sormuş olmamdan dolayı cevapları da araştırdım.

Mac’ler hem tasarım hem hız hem de performans açısından hakikaten göz kamaştıran değişen teknolojinin son ürünleridir. Her ne kadar performans bakımından ve öteki birçok bakımdan oldukca iyi işler çıkarsa da her insanın beğenisi kazanmamaktadır. Fakat bugün bu kazanılamayan beğeniyi kırma vakti olabilir ve birazcık sonrasında okuyacağınız özellikler ve mac kullanmak ve almak için nedenler ile sizde artık bir mac kullanmak için iyi bir mac kullanıcısı olabilirsiniz.

Mac Kullanmak için sebepleri sıralayalım;

1. Şık bir tasarım aşığı iseniz, Macbook’lar size bu tasarımı fazlasıyla sunmaktadır. Şık olmasının yanı sıra hafiftir.

2. Apple şirketinin en ehemmiyet verdiği konulardan birisi de güvenliktir. Macbook ile virüs, trojan vebenzeri zararı olan bileşenlere karşı oldukca iyi bir güvenlik duvarı ile korunursunuz.

3. Macbook’larda çökme şeklinde bir durum ile karşı karşıya gelmezsiniz. İşiniz bitince macbook’u kapatın ve gidin sonrasında da ulaşınca de açın. Çökme şeklinde bir durumunun olmamasının yanı sıra macbook’unuzun kapağını kapattığınız andan itibaren tabiri caizse bilgisayar bildiğimiz kış uykusuna yatar. Pil tüketimi hakikaten oldukca azca miktardadır.

4. Donanım ve yazılım tek bir şirket tarafınca oluşturuluyor ve bu sayede kullanılan donanımdan maksimum verim elde edilir.

5. Mac’lerde işletim sistemi windows ve benzeri olan bilgisayarlara nazaran kayıt defteri ve öteki bazı bir ekip nedenlerden dolayı ağırlaşma meydana gelmez ve format atma gereksinimi hissetmezsiniz. Can bunaltıcı mavi ekran hatalarını burada mac’ler ile yaşamazsınız.

6. Mac’e bir yazıcı yada bir kamera taktığınızda siz uğraşmadan kendisi o birimlerin sürücülerini bulur ve size driver araması yaptırmaz.

7. Time Machine adı altında bir program yardımıyla otomatik yedek alır ve bu yedek alma işlemi harici disk takılı ikende gerçekleştirir. Sistem geri yükleme noktası oluşturmanıza gerek kalmaz bu işlemi kendisi sizin adınıza gerçekleştirir yada sizin bir tıkınız ile gerçekleşir.

8. Ne neredeydi sorusunu sisteminde yüklü olan Launchpad uygulaması ile tarihe gömersiniz. Bu uygulama yardımıyla tüm programlara ve oyunlara ulaşmanız 1 saniyeninizi alacaktır.

9. Dünyanın en gelişmiş aygıt içi arama uygulaması olan Spotlight’a muhteviyatında bulundurmaktadır.

10. Masaüstündeki o büyük karmaşa ve dağınıklık Finder uygulaması ile ortadan kalkar. Mac’in masaüstü ilk kez kullanacak olanlar için bile kolay bir arayüze haizdir.

11. Dört parmağa kadar değişik komutları tanıyabilen Trackpad başka güzel bir ayrıcalıktır. Çoklu-dokunuş (multi-touch) ile Trackpad Magic Mouse’u sollamıştır. Trackpad’in dokunmatik yüzeyi neredeyse iphone ekranı şeklinde yüksek hassasiyete haizdir.

12. Bir iphone kullanıcısı iseniz, telefonda imessage ile yaptığınız bir konuşmayı bilgisayarınızdan devam ettirebilirsiniz. Bunun yanı sıra iphone’unda bulunan takvim, rehber ve öteki uygulamalara mac üstünden tam erişim sağlayabilirsiniz.

13. Mac ile birlikte bios, ekran kartı ve öteki driver güncellemelerini tek tek üretici firmanın sitesine girerek yapmanıza gerek kalmamıştır. Mac bunu sizin adınıza yapar.

14. Mac’imi bul özelliği yardımıyla çalınmış olan bir mac’inizi bulabilir üstünde şifreleme, silme ve takip etme şeklinde işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Bunun yanı sıra eğer bilgisayarınız o zaman çevrimdışı ise çevrimiçi olduğu anda siz haberdar edilirsiniz.

Mac Kullanmak sorusuna şu şekilde bir yanıt verebiliriz;

Mac, Windows işletim sistemini de muhteşem bir halde çalıştırmaktadır. Kullanacağınız programın eğer mac sürümü veyahut alternatifi yoksa rahatça windows kurabilirsiniz ve bu kurulum herhangi bir windows pc’ye kuracağınız Hackintools’un yanında hiçbir zahmet barındırmamaktadır.

Kaynak
Ahmet Yerli
Etiketler
Daha Fazlasını Göster

İhsan KESKİN

Merhaba! İnternet dünyasında araştırmaya meraklı bir şekilde dolanıyorum. IT Manager olarak aktif olarak çalışmaktayım ve hobi olarak SEO Uzmanlığı ve Dijital pazarlama ile ilgileniyorum. Yazılarımı ve araştırmalarımı takip ettikçe keyif alacağınıza eminim.

Benzer makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı