Genel Blog

Kendinizi Demotive Hissettiğinizde Blog Yazarken Motive Olmak

Blogging kariyerimin ilk günlerinde karşılaştım ve ShoutMeLoud'ın Panda'yı vurarak tekrar karşılaştım.

Blog yazarken motive olmak

Birkaç gün önce telefonla bir blogcuyla konuşuyordum ve bana bloglama konusundaki motivasyonundan endişe duyduğunu söylüyordu. İşte onunla yaptığım sohbetteki ilk birkaç satır (Ona “Bay X” adını vereceğim):

 • Ben: Ne oldu? Neden bu kadar düştün?
 • Mister X: Sert, uzun zamandır blogumda çalıştım ve bu benim 4. blogun ve muhtemelen sonuncusu. Hala sadece 100 tane ya da çok garip görüş alıyorum ve insanlar sadece backlinkler yüzünden yorum yapıyor. “Güzel yazı” ve “yararlı mesajlar” gibi şeyler, hatta zaman zaman olumsuz yorumlar alıyorum ve bu beni çok fazla teşvik ediyor.
 • Me: Neden blog yazmaya başladınız?
 • Bay X: Blog yazmaya başladım çünkü hoşuma gidiyor ve bu benim tutkum. Son 4 yıldır blog yazdım ve yayınlarımı beğendiğinde ve beni takip ettiğinde hoşlanıyorum. İkincil sebep paradır; Şu andaki ana değil ama kariyerimin önemli bir parçası olacak.
 • Me: Sosyal paylaşım sitelerinde ne tür insanlar takip ediyorsunuz?
 • Bay X: Çoğunlukla blogcular ve internet pazarlamacıları.
 • Me: İnsanlar, Facebook veya Twitter’daki başarı hikayeleri hakkında konuştuklarında nasıl hissediyorsunuz?
 • Bay X: Bazıları beni motive ediyor ve birkaç tanesi beni motive ediyor. Benimle başladığımız ve beni çok iyi yapan insanlar, ShoutMeLoud ve HellboundBlogger gibi bloglar da benimle aynı olmak istediği için beni motive ediyor.

Mister X ile bu konuşmayı yaparken, onun probleminin farkındaydım. Bu, blog yazarlarının çoğunun (19459008) çoğu blogçunun karşılaştığı bir ortak aşamasıdır. Blogging kariyerimin ilk günlerinde karşılaştım ve ShoutMeLoud’ın Panda’yı vurarak tekrar karşılaştım.

"

Konuşmanın bu noktasında, deneyimlerimden birkaçını paylaştım ve ona birkaç ipucu verdim.

Eminim sizden birçoğunuz (özellikle de tomurcuklanan bir blogcuysanız) aynı sorunla da karşı karşıyasınız. Eğer öyleyse, şimdi harekete geçmelisiniz, ya da sonunda blog yazmayı bırakan çok sayıda başlangıç ​​blogcusu olabilirsiniz.

Bu yazıda, blog için motivasyonu geri getirmenize yardımcı olacak birkaç ipucu paylaşacağım.

Bloglama İçin Motivasyonunuzu Geri Getiriyor

İpucu 1: Önce kendiniz ve başkaları için blog ikinci.

Okurlarınız için yazmanın önemi hakkında çok şey okumuş olmalısınız. Bu iyi bir şey olsa da, blogunuz için bir kitle yakalamak için önce kendiniz için yazmanız gerektiği de doğrudur. Blog yazarken motive olmanıza destek olacaktır.

Yeni blog yazarlarının yaptığı ilk ve en yaygın hatalardan biri, başka birinin stilini kopyalamaktır. Blogunuz kişisel alanınız ve kimliğinizi ve bireysel sesinizi yansıtır. Bir günde, bir ayda, hatta bir yılda binlerce hayranı yakalayamazsınız, ancak blog yayınınız bir kişiye bile yardımcı oluyorsa, yaratılması zamanınıza değdi.

Sadece nişinize tutun ve bu niş içinde sizi ilgilendiren her şeyi yazın.

Bloglama ile ilgili en büyük yanlış anlamalardan biri, yüzlerce kez daha önce yazılan konular hakkında yazmanın bir anlamı olmadığıdır. Ama bu doğru değil.

Gerçek şu ki, her gün yeni bir internet kullanıcısı doğuyor ve blogunuz bu yeni kullanıcının bulacağı ilk sitelerden biri olabilir! Öğrenmek istedikleri her şeyi onlara öğreten kişi olabilirsin. Otoriteyi böyle yapıyorsun.

Yani, kısacası: Nişin üstüne yapış ve kendine yaz.

İpucu 2: Temel bilgilerle başlayın, daha ileri konulara geçin.

 

"

Birçok blog yazarı, yeni başlayanlar için çok ilerlemiş bilgilerle başlamanın yanlışlığını yapıyor. Blog yazarken motive olmanın püf noktalarını bulmalısınız.

Örneğin, bloglama hakkında yazıyorsanız ve ilk gönderiniz HostGator barındırma ile ilgili olup, web barındırma alanının ne olduğunu ve okuyucunun kendi sitesi için neden bir ana bilgisayara ihtiyaç duyduğunu hiç paylaşmamış olmanız durumunda, sürdürülebilir bir okuyucu kitlesi oluşturmayı bekleyemezsiniz.

Okuyucunuzu yaratmak, ilginizi çekmek ve etkileşimde bulunmak için, bir okuyucunun blogunuzda kalmasını isteyen bir içerik yığınına sahip olmanız gerekir. Bu, yazdığınız şeyin konuyu anlamalarına yardımcı olması gerektiği anlamına gelir.

Örneğin Mister X seçkin SEO eklentileri hakkında bir şeyler yazmıştı ve aldığı yorumlar ile mutlu değildi. Eh, yayınlanmadan önce kendi yazılarını gözden geçirirken sorması gereken ilk birkaç soru vardı:

 • Ortaklık bağlantılarına sahip blog içeriğini gördüğünüzde, nasıl hissediyorsunuz?
 • Aynı konudaki güncel konulara giden başka konuları da ele aldınız mı?
 • Daha önce okuyucunuzu SEO’nun faydaları konusunda eğitmiş ve SEO’nun blogları için neden önemli olduğunu öğrendiniz?

Çözüm: Oturup blog’unuz için bir içerik stratejisi planlayın. Her konuyu, ele alabileceğiniz en temel konulardan en gelişmiş konulara yazın. Bu, yeni bir şey öğrenmek için blog’unuza inen yeni başlayanlara yardımcı olacaktır. Ve blogunuz yeni başlayandan orta seviyeye kadar içeriğinde ilerledikçe, blog okuyucunuz büyüyecek!

İpucu 3: Herhangi bir materyalist görüş olmadan blog.

Bloglamanın ardında her zaman bir neden vardır ve başladığımda, tüm bilginin paylaşılmasıyla ilgilidir.

Beni ilgilendiren her şey hakkında yazdım, para ve takip eden hayranlar asla aklımdaydı. Aldığım ilk birkaç “teşekkür ederim” yorum, blog yazmaya devam etmek ve daha fazlasını yazmak için beni motive etmeme yardımcı oldu. Bu benim hikayem – belki seninki farklı.

Materyalist motiflerle blog yazarken, bloglamanın en basit temel gerçeğini kaçırıyorsunuz:

 • Blogcular blogu, blog yazmayı seviyorlar!

Blogunuz kişisel alanınız ve sizi anladığınız ve tutku duyduğunuz konularda ilgilendiren her şeyi yazmalısınız. Er ya da geç, benzer düşünen bireyler sizi bulacak ve sizi takip edecek ve sizden yeni şeyler öğrenmeyi seveceklerdir.

Para için blog yayınlama veya hayran takipçisi oluşturma. Kendiniz için blog yapın ve tutkunuzun A listesindeki bir blogcu olma yolunuz olmasını sağlayın.

İpucu 4: Sosyal ağları unutun ve bloglamaya odaklanın.

Evet, sosyal ağların önemli olduğunu biliyorum. Ancak sosyal ağ da birçok blog yazarı için büyük bir küçültücü faktördür.

Bir odaya saatlerce oturduğunuzda ve birisinin Las Vegas’a yaptığı muhteşem yolculukları hakkında güncelleme yaptığını gördüğünüzde, kendinizi mutsuz hissedersiniz.

Dürüst olmak gerekirse, bu güncellemeleri okuduğumda hissettiğim şey bu! Ofisimden çıkıp yeni bir destinasyona da gitmek istiyorum!

Ancak, o zamanın benim için geleceğini biliyorum, ama şimdilik, o hedefe doğru çalışmaya odaklanmam gerekiyor.

Sürekli sosyal medya güncellemeleri çok dikkat dağıtıcı ve sağlıksız olabilir. Sizi ulaşmaya çalıştığınız hedeflerden uzaklaştıracaklar.

Sosyal medyayı, olması gereken sabit dikkat dağıtıcı yerine bir ağ aracı olarak kullanamıyorsanız, kullanmayı bırakmanız gerekir.

Gerçek yaşam bağlantıları oluşturmak için ağ iletişimi için sosyal ağ sitelerini kullanın . Doğru insanlarla bağlantı kurmak ve onlardan öğrenmek size fayda sağlayacaktır. Herkesin yaptıklarına odaklanmak ve bunları kendinizle karşılaştırmak olmaz.

Sadece paylaşım linkleri için sosyal medya kullanıyorsanız ve yüzlerce insanın blogunuza girmesini beklerseniz, bu gerçekleşmeyecektir.

Kendi blog yorumlama çabalarınız daha yararlı olacaktır. İlgili diğer bloglar hakkında yorum yapın; sadece blogunuza hedefli trafik çekemez, aynı zamanda pek çok orijinal bağlantı yaratırsınız.

Burada “Bay X” in motivasyonu için bir başka neden de sosyal paylaşım sitesi blogcularla dolu olması ve yazdıkları şeylerin farkındalar.

Açıkçası, onların ilgileri sınırlı olacak. Diğer usta blogculara odaklanmak yerine, bu alana yeni giren ve daha fazla şey öğrenmek isteyen insanlara odaklanmalı.

Benim hikayem: Geçmişten patlama

2008’de blog yazmaya başladığımda diğer bloglara ve sitelere çok fazla yorum yaptım. Ben backlinks için değil, beni ilgilendiren konuların tartışmasına katılmak için yorumda bulundum.

Bana yeni bir şey öğreten veya düşünce sürecimi tetikleyen, beni motive eden blog yayınlarına yorum yaptım. Görüştüğüm konuda eksik olduğumu düşündüğüm bilgilerle bakış açımla yorum yaparım.

Bu sayede birçok ek yorum ürettim. Evet, süreçte markalaşma ve geri dönüşlerin avantajlarını elde ettim, ancak birçok önemli bağlantı oluşturdum. Ve bu ShoutMeLoud’un büyümesinin en büyük nedenlerinden biri!

Doğru nedenlerden dolayı sosyal ağları kullanın.

Kendi kendini tanıtmak için değil, ağ için kullanın.

İpucu 5: Bir blog iş planına sahip olun.

 

"

Blog’unuz için bir iş planınızın olması çok önemlidir. Para kazanmak istiyorsanız, para kazanma planınız var! İçerik oluşturma planı, blog para kazanma planı, pazarlama planı, büyüme planı vb. Yapın.

Zamanla, blog planınız okuyucunuza ve okuyucularınızın ihtiyaçlarına göre değişecektir, bu nedenle planınızı buna göre ayarlayın.

Akılda tutulması gerekenler:

 • Sadece para için blog yazmayın. Bu blog yazarken motive olmanıza fayda sağlar.
 • Kendiniz için blog tutkusu ve blog.
 • Bir blog yayını yayınlamadan önce kendinize bir soru sorun: Bu yazı bir kişiye bile yardımcı oluyor mu? Cevap “evet” ise, yayınlama düğmesine basın.
 • Sizi motive etmek yerine sizi cesaretlendiren diğer blogları ve blog yazarlarını görmezden gel.
 • Diğer başarılı blogları gördüğünüzde, bu başarı düzeyine ulaşmak için neler yapabileceğinizi düşünün ve harekete geçin!

Unutmayın, başarının gelişmesi zaman alır ve bir iki gün içinde bir sonraki büyük şey olamazsınız. Çok çalışmanız ve başarılı olmanız için akıllı olmanız gerekir.

Blogunuzda düştüğünüz zaman, kendinize şu soruyu sorun ve bir dakikanızı ayırın:

 • Neden blog yazmaya başladım ve neden şimdi blog yapıyorum?

Eski içeriğinizi gözden geçirin ve pozitif yorumlarınızı, başkalarının bir sorunu öğrenmesine veya çözmesine yardımcı olduğunu gösteren yorumları okuyun.

İşte sizin için bir motivasyon video mesajı:

Şimdi sizden haber almak istiyorum: Seni düşkünleştiren şeyler nelerdir? Motivasyonu geri getirmek için ne yaparsınız? Aşağıdaki yorumlarda düşüncelerinizi benimle ve başkalarıyla paylaşın!

 

Etiketler
Daha Fazlasını Göster

İhsan KESKİN

Merhaba! İnternet dünyasında araştırmaya meraklı bir şekilde dolanıyorum. IT Manager olarak aktif olarak çalışmaktayım ve hobi olarak SEO Uzmanlığı ve Dijital pazarlama ile ilgileniyorum. Yazılarımı ve araştırmalarımı takip ettikçe keyif alacağınıza eminim.

Benzer makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı