Teknoloji

Google’ın Night Sight’ın fotoğraf modu

Şu anda, Google Pixel 3, muhtemelen herhangi bir akıllı telefonun en iyi genel fotoğraf makinesine sahip. Kontrastı artırmak için özel bir telefoto lens veya ekstra kamera modülleri gibi bazı donanım özelliklerine sahip değildir

Şu anda, Google Pixel 3, muhtemelen herhangi bir akıllı telefonun en iyi genel fotoğraf makinesine sahip. Kontrastı artırmak için özel bir telefoto lens veya ekstra kamera modülleri gibi bazı donanım özelliklerine sahip değildir. Bunun yerine, birden fazla görüntüyü daha az gürültü, daha fazla ayrıntı ve tek bir yakalamadan daha iyi görüntü kalitesi ile tek bir son karede birleştiren yüksek dinamik aralıklı (HDR) fotoğrafçılık biçimini kullanır. Kısa bir süre önce, Google, yeni Gece Görüş modunu tanıttı. Bu, Pixel 3’ün düşük ışık yeteneklerinde daha da fazla para kazandı. Bu etkileyici. Aslında, bir kalıp sert kamera meraklısı olarak, neredeyse sinir bozucu derecede iyi buluyorum.

Ancak, Night Sight sihir değil, bu yüzden onu geliştirebilirsin ve her akıllı telefonun teknolojiye erişimi yok. Ancak bu, grenli ve çirkin renkli gece fotoğrafçılığıyla uğraştığınız anlamına gelmez. Gece Görüşü’nün yanı sıra bunun nasıl geliştirilebileceğini ve hatta farklı bir cihazla taklit edebileceğinizi göreceksiniz.

Gece görüşü nedir?

Modern, üst düzey bir akıllı telefonla her fotoğraf çektiğinizde, aslında birkaç fotoğraf çekiyorsunuz. Kamera daha sonra, bu görüntülerden ihtiyaç duyduğu bilgileri alır ve her bir çerçeveden yararlı görüntü verilerini denemek ve korumak için bunları birbirine sarar. Buna HDR denir ve 2018’de akıllı telefon kameraları için standart işletim prosedürüdür.

Google’ın Gece Çekimi, tipik HDR fotoğraflarının yakalamasının ötesine geçer. Çekim modunun arkasındaki belirli teknolojinin bir kısmı gizli olsa da, Google Night Sight’ın bir kısmı uzun bir pozlama süresine sahip olan bir kaç kareyi bir araya getirdiğini söylüyor. Bu, kameranın kararlılığına bağlı olarak poz uzunluğunun değişmesi anlamına geliyor. ). Bu uzun pozlamalar daha fazla ışık sağlarken, deklanşör açıkken kameranın sallanmasını ve kameranın titremesine ve nihayetinde bulanıklaşmasına neden olur. Bununla mücadele etmek için Google, uzun pozlamadan elde edilen ışığı keskin bir görüntü elde etmek için daha kısa pozlama ayrıntılarıyla birleştirir, aynı zamanda daha iyi bir pozlama sunar.

Google’ın Gece Görüşü ayrıca karanlıkta çektiğiniz fotoğraflarda ortaya çıkan çirkin, grenli eserler olan dijital gürültüyle mücadele etmek için tasarlanmıştır. Tipik olarak, gürültüyü çözmenin donanımsal çözümü, bir sahneden daha fazla ışık yakalayabilen daha büyük piksellere sahip daha büyük bir algılayıcı kullanmaktır; bu da, sinyali yükseltme ihtiyacını azaltır. Ancak gece görüşü akıllı yazılım stratejileri kullanır. Örneğin, kamera birden fazla çerçeveyi analiz edebilir ve gürültü bir çerçeve içinde göründüğünde gözlemleyebilir, ancak diğerlerini gözlemlemez. Sahnenin bir parçası değil, bir parçası olduğunu ve bunun ortadan kaldırılmasına yardımcı olduğunu fark eder.

Ancak Google’ın Gece Görüşü stratejisinde olumsuzluklar var. Örneğin, çekim yapmak, normal bir fotoğrafı çekmekten çok daha uzun sürüyor, özellikle de deklanşörü çalıştırdıktan ve telefonun son verileri yapmak için görüntü verilerinin birbirine yapışması gerekiyor. Bu, aynı zamanda, tek bir sahnenin birden çok bitmiş fotoğrafını çekmeye çalışmak için arka arkaya çekim yapamazsınız.

Ancak, hala oturmak için istekli bir konu varsa, sonuçlar, en azından düzenlenmemiş bir görüntü için, gerçekten etkileyici.

Halihazırda modern bir akıllı telefonunuz varsa, kameranın oldukça iyi bir şansı vardır. Ve şu anda Google’ın Gece Görüşü erişiminiz yoksa, sadece Google’ın Pixel 2 ve 3 telefonlarında kullanılabilir. Gece çekimlerinizin daha iyi görünmesini sağlamak için küçük bir işlem sonrası dirsek gresi kullanabilirsiniz. İşte nasılsın.

Akıllı telefonunuz için bir düzenleme uygulaması edinin

Temel kamera uygulamanız veya fotoğraf rulosu özelliğiniz size bazı temel düzenleme seçenekleri sunacaktır, ancak daha iyi sonuçlar elde etmek için daha sağlam bir şey isteyeceksiniz. Kişisel olarak, Adobe’nin Lightroom CC Mobile’ı (Android veya iOS), yazılımın masaüstü sürümünü (ayrıca Photoshop CC) sağlayan 10 $ aylık abonelik ücretini ödemek istemeseniz bile, yolun devam ettiğini düşünüyorum. . Ücretsiz sürümde amacımız için ihtiyacınız olan her şeye sahiptir. Snapseed (Android veya iOS) ve Afterlight gibi bu düzenlemeleri gerçekleştirebilecek başka uygulamalar da var.

Kamera düğmesine basmadan önce pozu yakınlaştırın

Akıllı telefon kameranızın fotoğrafını daha koyu veya daha parlak hale getirmesini söylemek için süslü bir kamera uygulamasına ihtiyacınız yoktur. Yerel iOS kamera uygulamasını kullanıyorsanız, fotoğraf makinesinin odaklanmasını istediğiniz çerçeveye dokunup basılı tutun. Bu hem pozlamayı hem de odağı kilitler. Ekrandaki kareyi gördüğünüzde, resmi daha açık veya daha koyu hale getirmek için parmağınızı yukarı ve aşağı doğru sürükleyebilirsiniz.

Bu, kameranın stoğuna maruz kalmasıyla dışarıda patlamak isteyen birkaç küçük, parlak ışıkla karanlık bir oda gibi durumlar için gerçekten kullanışlıdır. Düzenlemeye başlamadan önce ışığı kamerada ne istediğinize yaklaştırın ve daha az iş ve daha yüksek görüntü kalitesi olacaktır.

Rengi alın

Google’ın Gece Görüşü özelliğinin en etkileyici yönlerinden biri, düşük ışıkta renk hassasiyetini koruma kabiliyetidir – bu genellikle acı çeken ilk şeylerden biridir. İşlerin daha gerçekçi görünmesi için resimlerinizin rengini daha sonra değiştirebilirsiniz. Lightroom, sizi yakınlaştıracak otomatik bir beyaz dengesi özelliğine sahiptir, ancak aynı zamanda resimde nötr bir yüzey seçmenizi ve ardından görüntünün kalanını eşleşecek şekilde ayarlamanızı sağlayan bir damlalık aracına sahiptir. Bu nedenle, çerçevede beyaz bir duvar veya gri bir takım varsa, onu seçebilirsiniz ve yazılım fotoğrafı otomatik olarak nötr görünecek şekilde ayarlamaya çalışacaktır. Bu, tungsten soğanların çirkin turuncu rengi gibi bir şeyi düzeltmeye çalışıyorsanız daha iyi sonuç verir, ancak neon gibi şeylerden çok tuhaf renklerle mücadele eder.

Doğru rengi bulduğunuzu düşündüğünüzde, 10 saniye boyunca gözlerinizi kapatın ve tekrar bakın. Bazen doğru olduğunu düşündüğünüz düzeltme, ona bakmaktan kısa bir ara verdikten sonra yanlış görünüyor. Google’ın Gece Görüşü özelliğini muhakkak denemelisiniz.

Maruz kalmayın

Artık düzenleme uygulamanızda olduğunuza göre, görüntünün görünürlüğünü artırabilirsiniz. Bunu yapmak, daha fazla veri yakalamak yerine bir sinyali yükseltdiğiniz için her zaman ek gürültü oluşturur. Amaç, parlaklık ve gürültü arasında bir denge bulmaktır. Fotoğraf solgunluğundaki rengi fark etmeye başladığınızda veya öne çıkanlar havaya uçmaya başladığında, geri çekilme zamanı geldi.

Ayrıca, “otomatik” düğmesi cazip olsa da, nadiren size çekici bir sonuç verecektir. Ne demek istediğimi görmek için devam et ve bas. Çoğu zaman size aşırı derecede düz görünen ve bir video oyunundan ekran görüntüsüne benzeyen sessiz bir görüntü verecektir.

Gürültüyü azaltmayı kullanın

Akıllı telefon kameraları gürültüyü azaltmak için ellerinden gelenin en iyisini yapar, ancak tahıl hala yapışırsa, sorunları kendi elinize alabilirsiniz. Lightroom, gürültü azaltma özelliğini Detay sekmesi altında tutar. Siz yürürlüğe girdikçe, grenliğin solmaya başladığını, ancak ince ayrıntıları kaybetmeye başladığınızı göreceksiniz. Çok fazla ekleyin ve fotoğraf daha berbat hale gelir ve çok uzaklara götürürseniz bir tabloya benzeyebilir. Fotoğrafı Instagram’e gönderiyorsanız, küçük bir ekranda görüneceğinden ve ince detayların kaybolacağından, gürültü azaltma işlemini biraz hızlandırabilirsiniz. Google’ın Gece Görüşü

Keskinleştirme konusunda dikkatli olun

Bir görüntüyü dışa aktarmanın son adımı, en azından tipik bir fotoğrafçılık iş akışını izliyorsanız, keskinleştirme olur. Ne yazık ki, bir görüntüyü çok fazla gürültü veya gürültü azaltma ile keskinleştirmek genellikle kusurlara dikkat çekiyor. Çirkin eserleri ön plana çıkaracak ve fotoğrafın kenarlarında haloslara neden olabilecektir.

Bu, aynı zamanda, orta ton kontrastını artıran diğer bileme araçlarına ve sürgülere de uygulanır. Bunlar bazen “yapı” veya “netlik” olarak adlandırılır. Bunlar yumuşak bir görüntüyü düzeltmez ve çoğu zaman işleri daha da kötüleştirir.

Mamul ürünler

Düzenlemeleriniz konusunda haklıysanız, mevcut akıllı telefon kameranızın olduğundan çok daha iyi görünen bir şey elde edebilirsiniz. Elbette, muhtemelen alışkın olduğunuzdan daha fazla çalışma, ancak daha iyi fotoğraflar elde edilmesini sağlıyor. Ayrıca, Google’ın Gece Görüşü modunun, sizin için sahnelerin ardında ne kadar çok şey yaptığını gösteren bir kanıtı da vardır.

Etiketler
Daha Fazlasını Göster

İhsan KESKİN

Merhaba! İnternet dünyasında araştırmaya meraklı bir şekilde dolanıyorum. IT Manager olarak aktif olarak çalışmaktayım ve hobi olarak SEO Uzmanlığı ve Dijital pazarlama ile ilgileniyorum. Yazılarımı ve araştırmalarımı takip ettikçe keyif alacağınıza eminim.

Benzer makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı