Genel Blog

Yeni Google Search Console incelemesi

Google'nin güncellemelerinden nasibini alan webmaster consol'un kullanımını sizler için inceledim.

Yeni Google Search Console

Google’nin güncellemelerinin en başında yer alan ve yeni görünümünü tam anlamıyla kullanıma açan bu güncelleme ile kullanım zorluğu yaşayan kişi, kişilerin daha kolay anlamasını ve kullanmasını sağlayacağım.

Bildiğiniz gibi daha önceki yazımızda Yeni Google Search Console kullanımını detaylı olarak sizlere göstermiş ve resimler ile anlatmıştık. Bu güncellemeden sonra gelen google search console kullanım olarak daha basit ve bir kaç özelliği eksiltilmiş bir consol’dur.

Google yeni konsolu tamamen kullanıma açmış ve silinen özelliklerin geri getirilmeyeceğini bildirmiştir. O yüzden resimlerde görebileceğiniz eksiklikler Google tarafından kaldırılmıştır.

Mülk Ekleme – Seçme

Daha önce consol’a eklemiş olduğunu veya yeni ekleyeceğiniz web sitelerini resimde görünen alandan seçiniz.

Daha önce eklememiş olduğunuz bir siteyi eklemek istiyorsanız + Mülk ekle butonuna basarak gerekli adımları izlemeniz yeterli olacaktır. Bir consol hesabına yeni gelen güncelleme ile birlikte sınırsız olarak domain ekleyebilirsiniz.

Performans İzleme

Eski panelde  “Arama Analizi” olarak geçen ve daha kısıtlı verilere sahip olan bir alan vardı. Yeni eklenen özellikte ise;

  • Sayfa sayısı
  • Ülkeler
  • Cihazlar
  • Arama görünümü

Detaylı olarak verilmiş.

Kapsam – Kullanım

Bu panelde yer alan veriler eski panelde bulunan “Tarama Hataları” olarak geçen bölümde yer almaktadır. Yeni panelde bu veriler daha sade ve anlaşılır olarak eklenmiştir. İncelediğimizde hatalar, uyarılar ve hariç bırakılanlar gibi daha kullanışlı alanlar eklenmiştir.

Etiketlerden Soft 404 hatalarına kadar tüm verileri bu kısımdan görebilirsiniz.

Bağlantılar

Google search console en kullanışlı özelliklerinden biri olduğunu itiraf etmeliyiz. Bu alanın kullanımı basit ve anlaşılabilir şekilde tasarlanmış, web sitenize gelen bağlantılar, sorgular ve hangi sayfalardan bağlantılar geldiğini detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Sayfanıza yönlendirilmiş sağlıksız bağlantıları çok kolay bir şekilde ret edebilirsiniz ve spam skorunuzu bu alan sayesinde düşürebilirsiniz.

Amp ( hızlandırılmış mobil sayfalar )

Bir çok webmasterın can sıkan konusu olan hızlandırılmış mobil sayfalar bu alanda alınan hataları ve hataların içeriklerini görebiliyorsunuz. Bir bilgi olarak eklemekte fayda var Google Adwords ve AMP tam destekli olarak çalışmakta ayrıca güncellenen veriler sayesinde alınan AMP hataları en aza inmektedir.

Mobil Kullanılabilirlik

Yeni nesilde çoğu web siteleri responsive olarak tasarlanmakta ve yayınlanmaktadır. Bunun ile birlikte mobil girişlerde kullanıcıları hoş bir tasarım karşılamaktadır. Bu tasarımlar ile ilgili alınan hataları takip etmek amacı ile resimde bulunan bölümü kullanabilir ve tasarımınız hakkında daha derin bilgilere sahip olabilirsiniz.

Site Haritası

Web sitenizin arama motorları tarafından daha iyi bir şekilde analiz edilmesi için oluşturmamız gereken bir haritadır. Bu haritayı Google daha önceki sürümde sizin göndermenizi beklemekteydi. Yeni sürümde yer alan özelliklerden bir tanesi ise Google web sitenizi crawler yaparken öncelikle haritanızın konumunu buluyor, haritanızı işliyor ve daha sonra haritanızın içeriklerini panelinize otomatik olarak ekliyor. Önceki sürümlerde yer alan harita gönderme bölümü kafa karışıklığı olmaması adına halen yer almaktadır ve siz göndermeseniz bile Google haritanızı otomatik olarak tespit ediyor.

Google’nin yeni arayüzü ile ilgili takıldığınız bölümlerde bizimle iletişime geçebilir ve ücretsiz olarak destek alabilirsiniz.

 

Etiketler
Daha Fazlasını Göster

İhsan KESKİN

Merhaba! İnternet dünyasında araştırmaya meraklı bir şekilde dolanıyorum. IT Manager olarak aktif olarak çalışmaktayım ve hobi olarak SEO Uzmanlığı ve Dijital pazarlama ile ilgileniyorum. Yazılarımı ve araştırmalarımı takip ettikçe keyif alacağınıza eminim.

Benzer makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı