Genel Blog

Dolar Yükseliyor! Dolar ne kadar ?

Doların son zamanlarda amansız yükselişi biz webmasterları nasıl etkiliyor gelin birlikte göz atalım! Dolar ne kadar, dolar düştümü, dolar yükseldi mi ?

Hikaye Özeti

  • Dolar değer kazanıyor. Türk lirası değer kaybediyor.

Dolar Yükseliyor!

Dolar ($) para biriminin Türk Lirası karşısında amansız yükselişi durdurulamıyor. Siyasi sorunlardan dolayı yükselen doların web masterları nasıl etkilediğini hep birlikte inceleyelim. Reklam verenlerin özellikle Google ve bunun gibi platformlardan dolar üzerinden reklam verdiklerini biliyoruz. Google’nin Türkiye’de finans biriminin olmamasından dolayı tüm reklamların para birimi dolar üzerinden hesaplanarak Türk lirası olarak dönüştürülmektedir. Bu webmaster ve reklam pazarlama birimlerini oldukça etkileyen bir durumdur. En mantıklı çözüm ise dolar yükseliyor iken geçici bir süre alımları durdurmak iyi olacaktır.

Dolar ne kadar oldu ?

Dolar 7 lira bandını aşarak tarihi rekorlara imza attı. Web masterların kullandığı bir çok tool’ların dolar birimi üzerinden olması maliyetleri iki katına katlamış durumdadır. Örnek olarak 59$’a satılan bir temanın 1 sene önceki maliyeti ile şuan ki maliyeti arasında büyük bir makas farkı mevcut. Bu farkın borsalarda oluşan kar zarar politikasından dolayı olduğunu biliyoruz. Bu kurdan etkilenmemek amacı ile dolar yükseldi mi yada dolar ne kadar oldu diye sürekli piyasaları takip etmek zorunda kalıyoruz.

Mevcut müşterilerin tool ödemelerini bekletmek zorunda kalan web masterlar yerli ve milli olan tool’lara yönelmeye başlamıştır. Fakat bir çok yazılım rakiplerine karşı oldukça zayıftır. Dolar ne kadar yükselir ise teknolojik açıdan çöküntü o kadar hızlanmaktadır, bunun başlıca sebebi olarak tüket tüket politikası ile ilerlememizdir. Bu görüşümüzü değiştirerek yerli araçların kullanımını arttırmalı ve bu araçlara maddi manevi destekleri sağlamalıyız.

Dolar ile satış yapan popüler tool’lar

Dolar’ın yükselmesi ile birlikte Türk web master’ların arayışları da başladı. Popüler olan ve ajansların kullanmış olduğu araçların güncel fiyatları dolar bazında değişmese bile Türk lirası olarak iki kat değerlenmiş durumda. İşte en çok kullanılan araçlar

Bu araçları satın almak isteyen kişilerin ödemesi gereken toplam tutar : 2.738 TL’dir toplamda 400 dolar $ olan bu araçların kullanımı web masterları oldukça etkiledi diyebiliriz. Bu araçları uygun fiyata satın almak isteyenlerin iletişim bölümünden bize ulaşmaları yeterli olacaktır.

 

Dolar ne kadar olursa olsun yerli para birimimiz olan Türk lirasını aktif olarak kullanmaya devam edeceğiz.

 

Etiketler
Daha Fazlasını Göster

İhsan KESKİN

Merhaba! İnternet dünyasında araştırmaya meraklı bir şekilde dolanıyorum. IT Manager olarak aktif olarak çalışmaktayım ve hobi olarak SEO Uzmanlığı ve Dijital pazarlama ile ilgileniyorum. Yazılarımı ve araştırmalarımı takip ettikçe keyif alacağınıza eminim.

Benzer makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı