Genel BlogWordpress

Blog Yazarak Para Kazanmak

BLOG YAZARAK PARA KAZANMAK

Blog yazarak milyarlarca para kazanan insanları duydunuz mu, ya da Youtube’de yayınlanan videolarda kazanılan paraların gerçek olup olmadığını sorguladınız mı? Evet şimdi ki yazımızda blog yazarak para kazanan kişilerin gerçek olup olmadığı ve aslında nasıl para kazanabileceğini anlatacağız.

BLOGDAN NASIL PARA KAZANILIR

İnternetten blog yazarak para kazanmak için en çok tercih edilen platformlardan biri olan blog yazarlığı son zamanlarda en popüler mesleklerden biri olmayı başardı. Birçok eğitim kursu ve üniversiteler blog yazarlığı ile ilgili dersleri yayına aldılar. Fakat çekirdekten öğrenen biri olarak bu işlerin aslına basit bir iş olmadığını söylemek isterim ve blog yazarı olmak için iyi bir alt yapıya sahip olmanız ya da hayal gücünüzün müthiş derecede fazla olması gereklidir. Blog yazarak para kazanmak için yapmanız gereken ilk şey hangi konularda ve hangi alanda yazmanızdır. Tercihen teknoloji şu an en çok blog yazılan alandır ve birçok yazar bu şekilde kazançlarını sağlamaktadır. Gelelim bu blog yazarak para kazananlar ödemelerini nereden ve nasıl alıyor onu anlatmaya.

Google Adsense ile blog yazarak para kazanmak için sayfa içerisinde mobil uyumlu reklamlar yayınlayarak gösterim ve tıklama başına hesabınıza ödeme alırsınız. Bu ödemeleri aylık periyotlarda 200 TL seviyesine ulaşarak elde edebilirsiniz.

Tanıtım Yazısı ile sayfanızdan blog yazarak para kazanmak en uygun yöntemlerden birisidir. Farklı web sitelerini tanıtmak veya ürünleri tanıtmak için sayfanızda kaliteli ve özenli tanıtım yazıları yayınlayabilirsiniz. Fakat bu yöntem çok iyi bir yöntem olduğu söylenemez bunun sebebi ise sayfanızın kalite puanını düşürmesi ve SEO açısından sayfanıza birçok zarar vermesi söz konusudur ve sayfanıza gelen ziyaretçiler için görüntü kirliliği demektir.

PopUp Reklamları ile kullanıcıların web sitenizi ziyaret ettikleri anda yeni sekmede karşılarına çıkan bir reklam tablosu gösterebilir ve o tabloda herhangi bir yere tıklamalarını sağlayarak kazançlarınızı katlayabilirsiniz. Fakat yine bu işlemin tanıtım yazısında olduğu gibi SEO açısından ve kullanıcı deneyimi açısında yararlı olduğu söylenemez.

BLOG YAZARLIĞI İÇİN HANGİ DİL TERCİH EDİLMELİDİR?

Blog yazmak ve para kazanmak düşüncesi her ne kadar cazip gelse de bu işlemlerin birçok çeşitliliği bulunmaktadır. Yabancı dil bilginiz var ise kesinlikle tercih etmeniz gereken yabancı dil ile blog yazarı olmanızdır. Türkçe BGBG ve TBM oranları genel olarak diğer ülkelere göre daha düşüktür ve bunun sebebi ise Türk Lirasının değerinin düşük olmasıdır. Dolar ile kazanç sağlamak alacağınız tutarın en az 3 – 4 katı demektir ve tercihen yabancı dil ile blog yazarak para kazanmak için blog yazarı olmanız tavsiye edilir.

BLOG YAZARLIĞI İÇİN SEO ÇALIŞMASI NASIL YAPILIR?

Blog yazarak para kazanmak için başlayanların zorlandığı bir diğer konu ise web sitelerinin yazılımları ve barındırmalarıdır. SEO çalışması olarak en basit olan ve ücretsiz olmasından dolayı en çok tercih edilen Blogger alt yapısı kullanılmaktadır. Sayfanın çoğu ayarları Google tarafından otomatik olarak gerçekleştirilmiş fakat sadece temalarda kodlamalardan dolayı oluşan hataların düzeltilmediği bilinmektedir. Ayrıca Blogger alt yapısının tercih edilmesi Google botlarının sürekli olarak web sitenizi ziyaret etmesine ve anlık olarak indexlenmesine fayda sağlamaktadır. Eğer SEO uzmanlığı konusunda fazla bilginiz yok ise kesinlikle tercih etmeniz gereken alt yapı Blogger’dir.

SEO çalışmalarına faydalı olması ve blog yazılarınızın daha popüler olması için sosyal medya imlemelerini yapmanızı tavsiye ederiz. Bunun için ise Twitter, Google+, Tumblr, Pinterest ve behance içerisinde imleme yapmanız SEO çalışmaları açısından etkili olacak ve yazılarınızı daha fazla kitleye okutma imkanı bulabileceksiniz. Ayrıca blog yazarak para kazanmak için SEO ayarlarının tamamını özenle yapmanız gerekmektedir.

WORDPRESS BLOG YAZARLIĞI

WordPress ile blog yazarak Blogger’a göre daha fazla kazanabilirsiniz, bunun sebebi ise reklam alanlarını daha bol seçebilmek ve kullanıcı odaklı reklamları web sitenizde kullanabilmektir. Yazı içi reklam ve feed reklamları sayesinde feedburner ile ödemelerinizi 2 katına katlayabilirsiniz. Bu konuda bilginiz yok ise iletişim kısmından bize ulaşarak bilgi alabilirsiniz. WordPress ile SEO ayarlarınızı basit bir şekilde yapabilirsiniz. Piyasada bulunan SEO eklentileri sayesinde sitenizin SEO çalışmalarını kendiniz tamamlayabilirsiniz.

DİĞER YAZILIMLAR İLE BLOG YAZILIR MI?

Web sitesi için hazır yazılımlardan olan joomla, drupal ve bunun gibi cms yazılımları ile blog yazarlığı yapmak pek mümkün değildir. Sıfırdan bir kodlama ile html yada php tercih edilmesi gereklidir ya da yukarıda belirtilen wordpress ve blogger ile blog yazarak para kazanmak mantıklıdır. Tumbr yada wordpress’in hazır bloglarını kullanarak yazarlık yapılabilir.

Blog yazarak para kazanmak konusunda daha fazla bilgi almak ya da blog kurulumu için destek almak için bizlere ulaşabilirsiniz. Sosyal medya hesaplarından beni takip etmeyi unutmayınız…

Blog Yazarak Para Kazanmak
Blog Yazarak Para Kazanmak
Etiketler
Daha Fazlasını Göster

İhsan KESKİN

Merhaba! İnternet dünyasında araştırmaya meraklı bir şekilde dolanıyorum. IT Manager olarak aktif olarak çalışmaktayım ve hobi olarak SEO Uzmanlığı ve Dijital pazarlama ile ilgileniyorum. Yazılarımı ve araştırmalarımı takip ettikçe keyif alacağınıza eminim.

Benzer makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı