Teknoloji

Bitcoin Nasıl Değerlendirilir?

Bitcoin Nasıl Değerlendirilir ?

Son dönemlerde bir çok yerde adını sıklıkla duyduğunuz bitcoin dünya piyasalarında yükselerek adından oldukça söz ettirmektedir.

Her geçen gün adını sıklıkla duyduğumuz farklı bir terim ise bitcoin madenciliği olarak belirtilebilir. Artık insanlar yatırım amaçlı olarak bitcoin kullanmak istemektedir.

Bitcoin Nedir?

Satoshi Nakamoto adlı kişi tarafından 2009 senesinde üretilen bir sanal para olarak yaratılmıştır. Kısaca BTC olarak bilinmektedir ve bu şekilde kullanılmaktadır. Resmi kurum ile herhangi bir ilgisi bulunmamaktadır. Aracılara ihtiyaç duyulmadan transferi yapılabilen bir çok para birimine göre alınıp satılabilen bir para birimi olarak işlem görmektedir. Üretimi matematiksel yazılımı gerçekleştiren yazılımcılar tarafından yapılmaktadır. Bu kişiler madenciler olarak adlandırılmaktadır.

İsteyen herkes bitcoin üretimi sağlayabilmektedir ancak bunun için gerekli donanıma ve güçlü bir bilgisayara ihtiyaç duyulmaktadır. Tam anlamıyla insanlar artık matematik yoluyla kendi parasını üretebilecektir.

Bitcoin Yararları Nelerdir?

  1. Bitcoinlerin birden çok kopyası bulunduğundan dolayı gerçeğinin tespiti oldukça zordur. Dolayısıyla bitcoin hesaplarına herhangi bir şekilde el konulamaz.
  2. Bitcoinler herhangi bir aracıya ihtiyaç duymadan transfer işlemleri gerçekleştirebilirler. Bu sebepten bitcoin hesap sahipleri bir vergilendirmeye tabi tutulmamaktadır.
  3. Bitcoinlerin gizliliği esastır. Kişi herhangi bir şekilde açık olarak belirtmediği takdirde, izini sürmek olanaksızdır.
  4. Bitcoinlerin çalınma gibi bir durumu söz konusu değildir.
  5. Bitcoinlerin transfer ücretleri ya çok az alınmaktadır veya hiç alınmamaktadır ancak yüksek bir maliyete sahip değildir.

Bitcoin Değeri Nasıl Belirlenmektedir?

Bitcoin’in parasal değeri değişim göstermektedir. Bu kişilerin taleplerine göre değişkenlik göstermektedir.

Etiketler
Daha Fazlasını Göster

İhsan KESKİN

Merhaba! İnternet dünyasında araştırmaya meraklı bir şekilde dolanıyorum. IT Manager olarak aktif olarak çalışmaktayım ve hobi olarak SEO Uzmanlığı ve Dijital pazarlama ile ilgileniyorum. Yazılarımı ve araştırmalarımı takip ettikçe keyif alacağınıza eminim.

Benzer makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı