Teknoloji

Apple Watch EKG özelliği şimdi burada. Bilmen gereken bu.

Halen yüzmeden ıslak, parmağımı bir Apple Watch’un dijital tepesine yerleştirdim ve kalbimin EKG okumasını okudum. Ya da denedi. Üretilen test dalgalı kırmızı çizgi – bunlar teknik tıbbi terimlerdi – garip ve dağınıktı. EKG ya da elektrokardiyogram, “zayıf bir kayıttan dolayı” sonuçsuz kaldı.

İlk olarak Eylül ayında duyurulmuş olan EKG özelliği, Apple Watch’ın bir saat işletim yazılımı güncellemesi, 5.1.2 aracılığıyla bir dizi 4 cihazı olan herkes için bugün mevcuttur. Bu işlev, saat yüzüne kısayol olarak ekleyebileceğiniz bir saat uygulaması şeklini alır (veya horolojik eşlemede karmaşıklık). EKG’yi almak için uygulamayı ana ekrandan başlatın veya ilgili komplikasyonuna basın; 30 saniye boyunca, kalbin elektriksel aktivitesini ölçecek ve atriyal fibrilasyon denilen düzensizlik için ekran gösterecektir. Testin tam sonuçları eşleştirilmiş bir iPhone’daki Sağlık uygulamasında görünecek, daha sonra bir doktorla paylaşmak için PDF olarak dışa aktarabilirsiniz – ya da ekran görüntüsü ve Instagram’a veya Twitter’a paylaşın, eğer bu tür bir tanıtım kanınızı alırsa pompalama.

Potansiyel avantajları ve dezavantajları da dahil olmak üzere özellik hakkında bilmeniz gerekenler.

Temel bilgiler

Apple’ın saatin bir EKG alabileceğini ilk ortaya çıkardığı zaman, bu yeni özellik cihazın becerikli bir tıbbi cihaz haline geldiği anlamına geliyor. (Artı, düşmeleri algılayabilir.) Aynı zamanda tek evde EKG testi de yok: AliveCor zaten bir tanesi Apple Saatler için bir grup olan elektrokardiyogram çeken gizemleri yapıyor.

Göreceli olarak sağlıklı bir insan olarak, bu özellik için anahtar müşteri değilim. Apple, kendinizi iyi hissettiğinizde EKG’yi rutin bir şekilde yaptığınızı düşünmez. Şirket bunun yerine, atlamış bir kalp atışı hissetmek gibi bir semptom geçiren birinin kaynağı olduğunu söylüyor; EKG aldıktan sonra, bir kullanıcı test sonuçlarını bir semptomla notlandırma şansına sahiptir. “Hızlı, vurma ya da çırpınan kalp atışı”, “Yorgunluk” gibi bir seçenektir. Daha sonra, EKG okumasını bir PDF olarak dışa aktarırsanız, bu belirti bağlam için en üstte listelenecektir.

Bu kurulum sürecinin yanı sıra uygulamanın kendisi de, açıkça bu özelliğin kalp krizi geçiremediğini belirtiyor. Bunun için hastanede tam EKG’ye ihtiyacınız var. Kalbinizin elektriksel aktivitesini, bu tek uçlu testin yaptıklarından daha kapsamlı bir şekilde ölçmek için 12 ip kullanıyor.

Teknoloji denemek için üç gün boyunca sekiz EKG yaptım dedi. Yüzdükten sonra denedim ama normal sinüs ritmi gösterdi ve aynı zamanda ortalama kalp hızım sıraladı. İlk uygulamada, Sağlık uygulaması aracılığıyla gerçekleşen özellik, ıslak veya terli olmanın kayıt kalitesinden ödün verebileceğini ve sonuçta eksik sonuçlara yol açabileceğini açıklıyor, bu da benim yüzme snafu’mı açıklıyor.

Ritim duygusu

Eğer lise biyolojinizi hatırlarsanız, atriyumlar kalbin en üst iki odası olurken, ventriküller daha büyük, alttaki ikidir. Atriyal fibrilasyon, atriyumların sıkışma hareketi ile ilgili bir sorundur. Mount Sinai Hastanesi’nde kadınların kalp sağlığına odaklanan bir kardiyolog olan Suzanne Steinbaum, “Neredeyse titreyen ve titriyor – bu da sıkıcı bir birim değil” diyor. “Ve öyle olur ki, dolaşımda olduğu gibi, kan, bu atriyumda toplanabilir ve kan havuzlarında pıhtılaşır.” Bu pıhtıma bir felce neden olabilir, bu nedenle atriyal fibrilasyon için taramaya yardımcı olabilecek bir EKG testi bariz bir avantaja sahiptir.

Ve bu gadget’ın ve diğer ev EKG testlerinin hayat kurtaran potansiyeli yatıyor. NYU Langone Health ile bir kardiyolog olan Adam Skolnick, “ABD’de büyük bir inme nedeni olan atriyal fibrilasyonu saptayabilirsek, hastalar bir inme ile sonuçlanmadan çok ama çok yardımcı olabilir” diyor. Birinin sık sık üzerlerinde bulundurduğu ve bunun için görüntülediği bir cihaz yararlıdır, çünkü durum her zaman hastanın hissettiği bir şey değildir.

“Atriyal fibrilasyonu olan bazı hastalar kalbin çarpması veya nefes darlığı hissetmesine rağmen, birçok hasta bu anormal ritime sahip olduklarının farkında değiller” diye ekliyor. “Ne yazık ki, sıklıkla hastaları inme ile ilk kez tanılarlar, sonra geriye bakarız ve aralıklı atriyal fibrilasyon geçirdiklerini görürüz” (19459005)

Biraz kafa karıştırıcı olan Apple Watch, bugün piyasaya sürülen ve atriyal fibrilasyon taraması üzerine odaklanan bir başka özelliğe de sahip. EKG uygulamasından farklı olarak, bu kullanıcının parmaklarını dijital tepeye koymasını gerektirmez – saatin arka tarafındaki optik sensörü kullanır (saatin nabzını ölçmek için kullandığı aynı sensör). tıkacı ritmi. Aslında, bu özellikten faydalanmak için en son izlemeye ihtiyacınız yoktur ve bunun için kaydolursanız, saat atımının atriyal fibrilasyon bulguları gördüğünde bir uyarı alabilirsiniz. EKG uygulaması kalbin elektrik aktivitesini ölçer ve paylaşılacak sonuçların PDF’sini size verirken, bu bildirim özelliği yalnızca atriyal fibrilasyonun olabileceğini bilmenizi sağlar. Bu bilgilerle yaptığınız şey size kalmış: Profesyonel bir değerlendirme için doktora bir sonraki adım doktora gidiyordu.

EKG özelliğini veya düzensiz ritim bildirimlerini kullanmak için Apple, en az 22 yaşında olmanız gerektiğini söylüyor.

Daha fazla veri her zaman daha iyi değil

Darbeye neden olan bir durumu tarayabilen giyilebilir bir cihazın potansiyel faydaları açıktır. Ancak böyle bir teste sürekli erişime sahip olmak hem hastalar hem de doktorlar için zorluklar sunabilir, diyor Steinbaum, Mt. Sorumlu kullanımının insanlara dayanacağını savunan Sina’nın hekimleri ile güçlü ilişkileri vardır; teknoloji dünyası ile sağlık hizmetlerinin gerçekte nasıl uygulandığı arasında “büyüyen ağrılar” olduğunu belirtiyor. Gördüğü endişe verici senaryolardan biri, kendisini teşhis etmek için saat EKG’sini kullanan ve sonra kendini tedavi etmeye çalışan biri. (Ve sadece doktorların ilgili veya karışık hastalardan alabilecekleri EKG sonuçlarıyla tüm e-postaları düşünün.)

“Bu teknolojiyi nasıl kullanacağımızı öğrenmeli ve bu verileri, insanların kendilerine daha iyi bakmalarına yardımcı olmak için kullanmalıyız” diyor. “Ama doktor ve hasta arasındaki bu sağlam temeli kurmadan, bence zor olacak.”

Buradaki en garip sonuç, sonuçlarını doktorlarına gösteren bir kişi olacaktı – ki o zaman eğitimli bir doktor olarak bildiklerini temel alarak harekete geçecek ve inme önlenecek.

“Hastalarımın bu saati alacağını biliyorum,” diyor ve ek olarak, onun erken tanı ve tedavisini teşvik eden onunla işbirlikçi bir şekilde kullanmasını umuyor. “Bunu bir takım olarak yapabilirsek, bunun için heyecanlıyım.”

Etiketler
Daha Fazlasını Göster

İhsan KESKİN

Merhaba! İnternet dünyasında araştırmaya meraklı bir şekilde dolanıyorum. IT Manager olarak aktif olarak çalışmaktayım ve hobi olarak SEO Uzmanlığı ve Dijital pazarlama ile ilgileniyorum. Yazılarımı ve araştırmalarımı takip ettikçe keyif alacağınıza eminim.

Benzer makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı