SEO

Alexa SEO için bir etken midir?

Alexa sıralaması en popüler sıralama servisidir. Alexa sıralaması SEO olarak her hangi bir etki yaratıyor mu? Alexa SEO kriteri olabilir mi ?

Alexa SEO için bir etkenmidir?

Son zamanlarda SEO kelimesini araştırdıkça sıkça duyduğumuz Alexa’nın SEO kurallarına her hangi bir etkisi varmıdır? sorusu kafaları karıştırmıyor değil. Google’nin Alexa ile ilgili hiç bir açıklamada bulunmaması ancak Google Forum’larında Alexa’nın sık sık konularda geçmesi “acaba Alexa SEO etkeni mi” sorusu insanların düşünce karmaşası yaşamasına sebep oluyor!

Bilindiği gibi Alexa web sitesinin bulunduğu sunucudan ping yardımı ile ortalama bir ziyaretçi hesabı alarak bir değer sağlamaktadır. Örnek verecek olursak şuan https://www.alexa.com/siteinfo/ihsankeskin.com sitemizin hiç bir şekilde Alexa değeri bulunmamaktadır. Bunun sebebi ise girişleri sadece varsayım olarak almasından kaynaklanmaktadır. Google izleme kodu yardımı ile tüm varyasyonları, demografileri size ayrıntısına kadar sunarken Alexa bu değerleri bir ping yardımı ile çekmekte.

Alexa Verilerini Delil Sayan Tüketici Mahkeme Heyeti!

Alexa verilerinin bu açıdan bakıldığında ne kadar saçma olduğu gözükse de bunu kullanan siteler arasında; bionluk.com denilen ve SEO konusunda bir çok freelancer bulunduran bu site maalesef kategori sorumlularının bir siteyi incelerken Alexa verilerini kullanması içler acısı bir durum değil mi? Şimdi şu açıdan bakalım; kendilerine açmış olduğum bir dava’da Tüketici Mahkemesi Heyeti bu verileri delil sayarak bionluk.com’un ekmeğine yağ sürmüştür. Teknoloji ne kadar gelişmiş olursa olsun bazı insanların yerinde sayarak büyük kazançlar sağladığını görebilmek mümkün.

Alexa Verileri SEO Etkeni Değildir!

Google Algoritmaların da Alexa değerlerinin hiç bir ifade etmediği görülmektedir. Bu uygulamaya ücretli üye olarak aylık 99$ gibi bir rakam ile Alexa değerlerinizi muazzam bir şekilde arttırabilir yanı sıra “Organik Hit” denen saçmalıktan satın alarak bu değerleri TOP 10’a kadar yükseltebilirsiniz. Daha bir çok yıl bu Alexa konuşulacağa benzese de tek gerçek var ki asla SEO kriterleri arasında yerini alamayacağıdır..

Etiketler
Daha Fazlasını Göster

İhsan KESKİN

Merhaba! İnternet dünyasında araştırmaya meraklı bir şekilde dolanıyorum. IT Manager olarak aktif olarak çalışmaktayım ve hobi olarak SEO Uzmanlığı ve Dijital pazarlama ile ilgileniyorum. Yazılarımı ve araştırmalarımı takip ettikçe keyif alacağınıza eminim.

Benzer makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı