Genel Blog

2018’in en şaşırtıcı sağlık yenilikleri (Shingrix)

Hayatın bir noktasında, üç Amerikalıdan biri zona hastalığına yakalanacaktır. Vücudun bir tarafında gelişen ağrılı, kaşıntılı ve kabarık döküntü.

Surefire shingles (Shingrix) aşısı

Hayatın bir noktasında, üç Amerikalıdan biri zona hastalığına yakalanacaktır. Vücudun bir tarafında gelişen ağrılı, kaşıntılı ve kabarık döküntü. Çocuklarda suçiçeği ile aynı virüsün neden olduğu, döküntü genellikle birkaç hafta içinde çözülür. Diğer zamanlarda, etkilenen bölgede aylarca veya yıllarca devam eden ağrıya neden olabilir. Ve, nadir durumlarda, işitme ve görme kaybı ve vuruşlarına da yol açabilir. Yakın zamana kadar mevcut olan tek aşı, durumun sadece yaklaşık yarısını engelledi. Yine de geçtiğimiz yıl, FDA, ilk yıldaki hastaların yüzde 90’ındaki döküntüleri önleyen ve dört yıl sonra hastaların yüzde 85’inde çalışan bir aşı olan Shingrix’i onayladı.

Shingrix, virüsün yüzeyinde bulunan bir proteinden ve bağışıklık tepkilerini artıran bir maddeden oluşur; Bağışıklık sistemi proteini “gördüğü zaman”, virüsün kendisini araştırır ve saldırıya uğratır, bu da sorunu engeller.

Etiketler
Daha Fazlasını Göster

İhsan KESKİN

Merhaba! İnternet dünyasında araştırmaya meraklı bir şekilde dolanıyorum. IT Manager olarak aktif olarak çalışmaktayım ve hobi olarak SEO Uzmanlığı ve Dijital pazarlama ile ilgileniyorum. Yazılarımı ve araştırmalarımı takip ettikçe keyif alacağınıza eminim.

Benzer makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı